Dlaczego drewniane zabawki mają przewagę nad plastikowymi – komentarz Katarzyny Korczyk

Na rynku zabawek dziecięcych jest wyraźnie widoczny powrót produktów drewnianych. Na popularności tracą natomiast te plastikowe i świecące. Co jest powodem zmiany? Czy proste zabawki z drewna są lepsze dla rozwoju dziecka?

Zabawki drewniane czy plastikowe? O produktach z naturalnego tworzywa wypowiada się Katarzyna Korczyk, terapeuta ręki i nauczycielka w przedszkolu.

 

W ZGODZIE Z NATURĄ

Odpowiedzią na pytanie: Dlaczego drewniane zabawki są coraz bardziej popularne stoi kilka powodów. Po pierwsze, są wykonane z naturalnego i ekologicznego materiału, co daje im ogromną przewagę – są nie tylko zdrowsze dla dziecka, ale mogą być także intensywniej i dłużej eksploatowane. Zabawki z tworzyw sztucznych, jak plastik, często są szkodliwe dla zdrowia. Większość z nich zawiera w swoim składzie ołów – substancję toksyczną, która niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

 

JAKOŚĆ WYKONANIA

Jakość również nie zostawia wątpliwości czy to zabawki drewniane czy plastikowe są lepiej wykonane. Drewno jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe na uderzenia i nacisk. Każdy rodzic wie, że w przypadku dziecięcej zabawy ma to duże znaczenie. Maluch potrafi bardzo intensywnie eksploatować swój ulubiony przedmiot – uderzając nim, rzucając i nosząc ze sobą w każde miejsce. Kolejna sprawa to faktura. Odpowiednio przygotowane drewno jest przyjemne w dotyku i łatwe do utrzymania w małych rączkach. Dzieci mogą się bawić takimi elementami już od najmłodszych lat. Tym bardziej, że to właśnie zabawki z drewna uczą i rozwijają najlepiej.

 

DLACZEGO ZABAWKI DREWNIANE WSPIERAJĄ ROZWÓJ DZIECKA

Nauka myślenia przyczynowo – skutkowego i rozwój umiejętności manualnych są szczególnie ważne u maluchów. Dzięki próbowaniu, przekręcaniu i układaniu dziecko uczy się procesów i samodzielnego myślenia. Wszystkiego rodzaju puzzle, układanki drewniane czy tablice manipulacyjne wspierają wyobraźnie i motorykę już w bardzo młodym wieku. Dla porównania, zabawki interaktywne oferują wiele rozrywki, ale nie wymagają niczego. Mogą śpiewać, mówić, świecić się, a nawet tańczyć, co z pewnością ucieszy malucha, jednak nie mamy tutaj żadnego elementu rozwoju.

 

Oczywiście przy wyborze – zabawki drewniane czy plastikowe? Te pierwsze są droższe od tych z tworzyw sztucznych. Wynika to z kosztu tworzywa oraz najczęściej przemyślanej koncepcji, według której powstają. Jak wiadomo, chcemy dla dzieci jak najlepiej, bez względu na cenę – dlatego właśnie przewagę mają wysokiej jakości produkty z drewna niż plastikowe zabawki.

Co to jest Tablica Manipulacyjna?

Jeśli jeszcze nie wiesz co to jest tablica manipulacyjna, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem. Tablica manipulacyjna nazywana inaczej sensoryczną lub po prostu tablicą aktywności, zyskuje coraz większą popularność. Dla wielu osób to duże zaskoczenie – nie spodziewaj się, że tablica manipulacyjna to forma nowoczesnej, drogiej i dużej zabawki, która gra, tańczy, śpiewa czy uwalnia zapachy. Kluczem do sukcesu tablic Montessori jest prostota odpowiadająca najważniejszym potrzebom dziecka.

Tablica manipulacyjna – jak wygląda i dlaczego dzieci chcą się nią bawić?

Tablica sensoryczna do tablica z elementami, które dziecko może naciskać, przesuwać, zamykać, otwierać… – innymi słowy: dotykać! Za pomocą dotyku, wzroku i słuchu, maluszek poznaje coraz bardziej absorbującą go rzeczywistość. Właśnie dlatego wszelkie guziczki, dzwoneczki, łańcuszki czy lusterka są centrum jego zainteresowań. Podobnie działają drewniane układanki dla dzieci, jednak w przypadku tablic mamy jeszcze więcej możliwości.

Tablicę manipulacyjną można przygotować samemu – proste i drobne przedmioty, które masz w swoim domu, garażu czy na strychu, mogą stać się ulubioną zabawką Twojego dziecka – taką, która się nie nudzi, ale skupia uwagę. Wiele powstających współcześnie zabawek opartych jest na trendach i efekcie “wow”! Takie rzeczy może na początku wydają się atrakcyjne, jednak rodzice i opiekunowie obserwują szybki spadek zainteresowania dzieci. Tablica manipulacyjna pozornie nie ma nic wspólnego z efektem “wow”, a jednak trafia w to, czego dzieci potrzebują. Do jej zalet należy nie tylko ćwiczenie uwagi, lecz także rozwój psychomotoryki. Powieszone na ścianie tablice Montessori sprawdzą się też jako ciekawe dekoracje do pokoju dziecka. Jeśli będą zawsze dostępne – w zasięgu wzroku i dotyku – dzieci sięgną po nie jeszcze chętniej.

Jakie elementy warto umieścić na tablicy manipulacyjnej?

Dorośli, którzy sami przygotowują tablicę manipulacyjną, mają okazję do pobudzenia i wyrażenia kreatywności. Elementów, które można umieścić na tablicy jest bardzo dużo. Poniżej podajemy przykłady przedmiotów – warto się nimi zainspirować. Tablica sensoryczna może zawierać:

 • łańcuchy,
 • zasuwki,
 • duże przyciski,
 • kalkulator,
 • klamra od paska do spodni,
 • guziki,
 • suwaki,
 • klawisze od starej klawiatury komputerowej,
 • myszka komputerowa,
 • rzepy pasmanteryjne,
 • dzwoneczki,
 • przełączniki do światła,
 • koła zębate,
 • sznurowadła,
 • wstążki i kolorowe taśmy,
 • klucze,
 • lusterka,
 • uchwyty od frontów meblowych,
 • kłódki,
 • pokrętła od radia,
 • haczyki,
 • trąbki rowerowe,
 • koraliki.

Czym kierować się podczas szukania przydatnych elementów? Wybieraj po prostu rzeczy, które nadają się do ciągnięcia, naciskania, przesuwania czy uderzania. Mają różne faktury i zapachy. W ten sposób maluszek będzie zaintrygowany i wezwany do działania – i to przez wiele godzin!

Nie masz czasu lub dostępu do rzeczy? Skorzystaj z gotowych tablic Montessori

Nie każdy rodzic i opiekun ma czas na przygotowanie tablicy aktywności. Nie każdy ma też dostęp do różnorodnych, prostych elementów, które mogłyby znaleźć się na tablicy. W takich sytuacjach warto sięgnąć po gotowe produkty dostępne w sklepach z zabawkami. W Woobiboo znajduje się niejedna tablica manipulacyjna, która różni się zawartymi częściami i wielkością. Dzięki temu możesz wybrać tę tablicę, która wydaje Ci się najbardziej atrakcyjna.

Tablica aktywności – sekret tkwi w prostocie

Tablica manipulacyjna jak sama nazwa wskazuje służy do manipulacji – dziecko poprzez swoje zmysły (dotyk, wzrok i słuch) może bawić się prostymi przedmiotami i rozwijać swoje zdolności psychomotoryczne. Podczas wymyślania zabawek dla dzieci warto kierować się prostotą i ponadczasowością. Tablica manipulacyjna jest jak kolorowanka czy drewniane zabawki edukacyjne – niezależnie od zmieniających się czasów, zawsze odpowiadają na potrzeby maluszków.

Na czym polega metoda Montessori

Metoda Montessori, chociaż liczy już ponad 100 lat, nadal ma w sobie ogromny i niewykorzystywany w pełni przez pedagogów (i rodziców) potencjał. To duży błąd! Dzieci montessoriańskie są bowiem bardziej otwarte na otaczający świat, śmiało podążają za swoimi talentami i rozwijają się w indywidualnym, najlepszym dla siebie tempie. Jak wychować dziecko w duchu Montessori? Na czym polega metoda Montessori?

SPIS TREŚCI

 1. Skąd się wzięła i na czym polega metoda Montessori?
 2. Nauczanie metodą Montessori – jakie efekty może przynieść?
 3. Zasady koncepcji — na czym polega Montessori ?
 4. Zabawki Montessori – jak powinny wyglądać?
 5. Montessori i zaburzenia SI

Skąd się wzięła i na czym polega metoda Montessori?

Montessori to koncepcja pedagogiczna, której początki miały miejsce ponad wiek temu, we Włoszech. Pierwsza szkoła montessoriańska została założona przez pedagog – lekarz Marię Montessori. Już od samego początku techniki i metody tego rodzaju nauczania wypływały bezpośrednio nie tylko z doświadczenia w pracy z dziećmi, ale i bardzo otwartego, jak na tamte czasy, umysłu lekarki. Szczególną uwagę zwracała bowiem nie na sztywny program edukacji, do którego to dzieci miały się dostosowywać, lecz na indywidualny rozwój emocjonalny dziecka. 

Co więcej, dzieci montessoriańskie były bacznie obserwowane. Analizowano ich zainteresowania, talenty i akceptowano w pełni indywidualności charakterologiczne. Jednym słowem – Maria Montessori odwróciła do góry nogami ówczesną koncepcję nauczania, dając dzieciom możliwość wyboru, budując ich pewność siebie i oferując wspaniałe warunki do samodoskonalenia swoich talentów.

Chociaż metoda Montessori nadal w pewnym kręgach i chociażby tradycyjnych szkołach, żłobkach i przedszkolach, może brzmieć nierealnie – coraz większa liczba świadomych rodziców chce, aby ich dzieci podążały tą drogą. Jakie dokładnie efekty może przynieść dzieciom nauczanie metodą Montessori?

Nauczanie metodą Montessori – jakie efekty może przynieść?

Powracając do opisywanych, pionierskich szkół montessoriańskich, na pierwsze pozytywne efekty tego typu kształcenia nie trzeba było długo czekać. Szybko zwrócono uwagę na to, że wychowankowie tych szkół i przedszkoli:

Metoda Montessori polega na szacunku do wyborów dziecka i zaakceptowaniu jego indywidualności, co skutkuje tym samym – budowaniem w maluchach pewności siebie, uczenia szacunku do innych osób i rzeczy, a także umiejętności skupiania się na swoich zainteresowaniach. Wiele osób dorosłych wychowanych w tradycyjnych, sztywnych ramach programów edukacyjnych miało skutecznie temperowaną indywidualność i zdrowy egoizm. Kto wie, ile prawdziwych talentów ostudził szablonowy program edukacji?

Zasady koncepcji — na czym polega Montessori ?

Warto pamiętać, że opisywana koncepcja nie ma nic wspólnego z często nadużywanym i sztucznie określeniem bezstresowego wychowania. Dzieci, które mają na co dzień do czynienia z kształceniem Montessori mają wyznaczane granice i wiedzą czym jest konsekwencja. Do głównych założeń kształcenia Montessori można zaliczyć np.:

Zabawki Montessori – jak powinny wyglądać?

Pomoce edukacyjne i zabawki Montessori są nieodłącznym elementem tej koncepcji edukacji. Do takich, które można wykorzystać już od najmłodszych lat, zalicza się np. sortery, proste zabawki edukacyjne wykonane z naturalnych materiałów, drewniane układanki dla dzieci i cieszące się ogromnym zainteresowaniem dzieci młodszych i starszych — tablice manipulacyjne. Nawet jeśli nie planuje się stosować wszystkich zasad tej koncepcji do edukacji dziecka, ważne jest, aby już od najmłodszych lat wprowadzać do życia dziecka proste zabawki (np. od Woobiboo), a także nie przesadzać z elementami ozdobnymi w jego pokoju.

Ozdoby do pokoju dziecka utrzymane w stylu Montessori są pozbawione kolorowych świateł, dźwięków i plastikowych elementów. Podobnie jak zabawki – mają wiele możliwych zastosowań i wspomagają rozwój dziecka już od najmłodszych lat. Co więcej – zazwyczaj naśladują prawdziwe przedmioty, realnie wyglądające zwierzęta itp.

Montessori i zaburzenia SI

Metoda Marii Montessori jest szczególnie polecana w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI, czyli integracji sensorycznej. Materiały edukacyjne i zabawki, utrzymane w duchu tej koncepcji umożliwiają swobodną zabawę bez ryzyka przebodźcowania głośnymi dźwiękami, czy mocnym, pulsującym światłem. Można z powodzeniem stosować je podczas różnego rodzaju terapii, a także treningu motoryki małej w zaciszu domu. Tablice manipulacyjne, układanki i inne, proste drewniane zabawki (np. sortery) są doskonałym narzędziem do terapeutycznej zabawy dzieci z porażeniem mózgowym, Zespołem Aspergera, czy z autyzmem. Niemniej jednak – polecane są naprawdę wszystkim dzieciom – tym najmłodszym i nieco starszym!

Myśląc o zabawkach zaprojektowanych w duchu Montessori, większość osób – zresztą słusznie – ma przed oczami tablice manipulacyjne. Sklep, który oferuje tego rodzaju zabawki, warto wybierać z rozwagą. Dobre tablice manipulacyjne będą bowiem zaprojektowane przez osoby z gruntowną znajomością koncepcji Montessori i umiejące dopasować stopniem skomplikowania elementy umieszczone na tablicy, układance i innych zabawkach edukacyjnych.

Jak wybrać zabawki edukacyjne dla dzieci?

Stoisz przed wyborem  nowych zabawek dla Twojego dziecka? A może szukasz właśnie dobrego pomysłu na prezent? Wybierz coś, co ma wiele zastosowań! Zabawki edukacyjne dla dzieci nie muszą wcale być nudne! Dzięki nim, maluch może rozwijać talenty, ćwiczyć motorykę, umysł i jednocześnie wspaniale się bawić! Uważasz, że kolorowe, interaktywne zabawki są ciekawsze? Koniecznie przeczytaj, czemu tak nie jest.

Interaktywne, czy edukacyjne?

Kolorowe, grające i świecące zabawki, chociaż są mocno reklamowane i co za tym idzie – bardzo popularne, niekoniecznie służą rozwojowi dziecka. Głośne melodie, gotowe scenariusze zabawy, a także mocne kolory nie są sprzymierzeńcami naturalnego, zdrowego rozwoju maluchów. Nader często zdarza się, że po intensywnej zabawie z tego typu zabawkami, dzieci są marudne, płaczliwe i mają problem ze skupieniem się. To przebodźcowanie. Powstaje ono, gdy nieco bardziej wrażliwe dziecko ma długotrwały kontakt z wieloma intensywnymi bodźcami zewnętrznymi, takimi jak np. ostre, migające światła, głośna i powtarzająca się muzyka i zbyt dużo intensywnych kolorów.

Jak widzisz, malucha z każdej strony, niemal przez wszystkie zmysły „atakują” intensywne doznania – wzrokowe, słuchowe, a nawet dotykowe. Z uwagi na fakt, że układ nerwowy małego dziecka jeszcze nie jest przygotowany na taką mieszankę bodźców, dziecko reaguje płaczem, rozdrażnieniem i może mieć problemy ze snem. Finalnie – zabawki interaktywne często podrzucają dzieciom gotowy scenariusz zabawy. Dziecko tańczy w rytm muzyki i naśladuje ruchy zabawki itp. To z kolei nie stymuluje wyobraźni dziecka. Jak to zmienić? Czy jest dobry sposób na wspieranie rozwoju dziecka poprzez zabawę?

Edukacyjne zabawki dla dzieci – czy są nudne?

Problem z postrzeganiem edukacyjnych zabawek dla dzieci polega na tym, że niestety wiele osób traktuje je wyłącznie jako element wspierający naukę liczenia, liter, kolorów itp. Chociaż po części jest to oczywiście prawdą, zabawki edukacyjne dla dzieci oferują znacznie więcej. Mogą wspierać rozwój motoryki małej (ćwiczyć chwyt rączki dziecka), rozwijają pamięć, uczą koncentracji, a także pomagają dziecku stymulować ich wyobraźnię. Co więcej zabawki edukacyjne – drewniane są również ekologiczne i naturalne, a to wbrew pozorom wcale nie przeszkadza maluchom – wręcz przeciwnie! Dzieci nie wybierają same z siebie zabawek plastikowych – to rodzice często ukierunkowują je w tę stronę. Możesz mieć zatem pewność, że wybór edukacyjnych zabawek dla dzieci jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Czy wiesz, jednak jakie zabawki wybrać?

Zabawki dla dzieci – edukacyjne, zajmujące i naturalne!

Najlepsze zabawki edukacyjne są proste. I to zwykle w ich prostocie i naturalności tkwi ich siła. Jeśli nie wiesz, jakie zabawki edukacyjne wybrać, możesz postawić na klasykę, czyli np.:

Tablice manipulacyjne

Tablice manipulacyjne to prawdziwy hit! Jest to doskonała pomoc przy ćwiczeniach sensorycznych i świetny trening motoryki. Tablice manipulacyjne oferują naprawdę wiele scenariuszy zabawy, a co więcej – rosną razem z dzieckiem (to dobre zabawki edukacyjne dla 3 latka, a także dzieci starszych!). Maluch razem z poznawaniem swoich nowych możliwości umysłowych i dzięki poprawie chwytu rączek wykorzystuje nowe modele zabawy, czyli próbuje nowych opcji, które udostępnia mu tablice. Dla przykładu – małe dziecko może po prostu ciągnąć za przyczepione do niej sznurki, a starsze będzie próbowało je zasznurować lub zawiązać.

Drewniane układanki

Drewniane układanki uczą dziecko pojmowania kształtów i form. W zależności od wyboru – mogą uczyć liter, liczb, lub po prostu – figur geometrycznych i związków przyczynowo – skutkowych (,,biorę element, wkładam element na miejsce”). Co więcej, są drewniane, mają stonowane barwy i nie wydają intensywnych dźwięków, co sprawia, że maluch może łatwiej się skupić na zadaniu.

Elementy dekoracyjne

Co ciekawe – nawet elementy wystroju pokoju mogą pomóc dziecku w odkrywaniu nowych faktur, kształtów i kolorów. Bezpieczna dekoracja do pokoju dziecka Lil‘ things może zająć je na długo, tak samo, jak zabawka. Docenią je nawet noworodki, które nie potrafią się jeszcze bawić, ale chętnie podążają wzrokiem za nowymi kolorami i kształtami.

W Woobiboo znajdziesz mądre zabawki edukacyjne dla małych odkrywców, które bez problemu mogą być wykorzystywane również do terapii SI. Co więcej, naturalne zabawki edukacyjne są dobrze przyjmowane przez dzieci z zespołem Aspergera, z autyzmem i zaburzeniami integracji sensorycznej. Podsumowując – zabawki edukacyjne są nie tylko rozwijające, ale i uniwersalne.

Ostatnie wpisy

Tablica Manipulacyjna od jakiego wieku?

Jedną z lepszych, bardziej zajmujących i rozwijających zabawek jest tablica manipulacyjna. Od jakiego wieku jest zalecana? Cóż, to kwestia bardzo zróżnicowana, która wynika z indywidualnego tempa rozwoju psychofizycznego dziecka. Pamiętaj, że ludzie są jak płatki śniegu, mimo podobnego wyglądu, nie ma dwóch takich samych osób o identycznych zainteresowaniach, wykształceniu, talentach itp. Pomyśl o tym zastanawiając się nad tym, od jakiego wieku tablica sensoryczna może być wykorzystywana. Co musisz o niej wiedzieć przed zakupem?

Tablica manipulacyjna od jakiego wieku dziecka?

Drewniane tablice manipulacyjne z Woobiboo to edukacyjne zabawki utrzymane w duchu Montessori. Są proste, bezpieczne i wielozadaniowe i w zasadzie w tym tkwi ich fenomen. Brak świecących mocno świateł i drażniących melodyjek nie rozprasza uwagi i nie przebodźcowuje dziecka, dzięki czemu mogą stać się rozwojową zabawką i dla malucha i dla starszaka

Tablica sensoryczna – od jakiego wieku będzie najlepsza? Najmłodsi mogą wodzić za nią oczami, poznawać kolory kształty i różnego rodzaju faktury. Starsze dzieci od około 3 lat, chętnie zaintrygują się sznurówkami, przyciskami, kołami zębatymi, ćwicząc motorykę małą i rozwijając zdolności poznawcze (np. związki przyczynowo – skutkowe).

Tablica manipulacyjna do jakiego wieku?

Czy istnieje górna granica wiekowa, w której dziecko przestaje się interesować elementami tablicy sensorycznej? Cóż, tu sprawa również jest bardzo indywidualna. Wystarczy spojrzeć, jak dzieci w wyższych grupach przedszkolnych z sentymentem, ochoczo wracają do zabawy tablicą, która przez jakiś czas leżała schowana na dnie szafy. Warto również wspomnieć o dzieciach ze szczególnymi potrzebami i niepełnosprawnościami, których rozwój i motoryka (mała i duża), może być na nieco innym poziomie niż zdrowo rozwijającego się dziecka. Tablice manipulacyjne są również narzędziem do terapii, które doceniają zarówno mali pacjenci, jak i terapeuci.

Na czym polega fenomen tablic sensorycznych?

Tablica manipulacyjna – od jakiego wieku będzie odpowiednia?  Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Podobnie zresztą, jak nie da się oszacować, do kiedy dziecko będzie chciało się nią bawić. Jedno jest pewne – zabawki edukacyjne tego typu pomagają dzieciom uczyć się cierpliwości, poprawiać koncentrację i doskonalić chwyt. Starszaki trenują z kolei swoją wyobraźnię i uczą się bawić naturalnie – bez gotowego scenariusza zabawy. A tak jest właśnie najlepiej dla rozwijającego się bardzo szybko układu nerwowego dziecka.

Tablica manipulacyjna – od jakiego wieku będzie dobrą zabawką? Najuczciwiej byłoby stwierdzić, że w zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych! Zakłada się jednak, że docenią ją dzieci już od wieku około 3 lat, ale tak naprawdę każdy maluch znajdzie w niej coś interesującego dla siebie, co będzie sprzyjało rozwojowi na określonym etapie jego życia. To po prostu zabawki, które rosną razem z dzieckiem.

Tablice manipulacyjne według eksperta – komentarz psycholog Katarzyny Korczyk

Zabawki, które rosną wraz z dziećmi w tym tablice manipulacyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców małych odkrywców. Edukują, angażują, a do tego pięknie zdobią wnętrza. Co o zabawkach sądzi psycholog? Czy tablica manipulacyjna pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i w jaki sposób? O charakterystyce wyjątkowych, drewnianych zabawek wypowiada się Katarzyna Korczyk, terapeuta ręki i nauczycielka  w przedszkolu.

 

 

Rodzice coraz bardziej zwracają uwagę na charakterystykę zabawek swoich pociech. Można stwierdzić, że czasy kolorowych, dziecięcych produktów z plastiku mamy powoli za sobą. Obecnie liczą się zabawki, które zapewniają dzieciom rozwój, a do tego są wykonane z ekologicznych surowców. Bez wątpienia, w tej kategorii przodują tablice manipulacyjne, czego potwierdzeniem są wysokiej jakości Woobiboards.

Co wyróżnia tablice manipulacyjne?

To co wyróżnia tablice manipulacyjne to fakt, że jest to zabawka na lata, która “rośnie z dzieckiem”. Z racji na dużą liczbę elementów, maluch w każdym wieku może wybrać te właściwe dla siebie, a z czasem – sięgać po kolejne. Najmłodsza z pociech z pewnością zainteresuje się elementami świecącymi lub poruszającymi się. Dopiero po jakimś czasie zaciekawią ją elementy wydające dźwięk. Starsze dzieci będą natomiast skupione na przekładkach, zawiasach i wszelkich elementach, które należy do siebie dopasować. W ten sposób dziecko może rozwijać swoje umiejętności na każdym etapie – i to z tą samą zabawką.

Zabawki rosnące z dziećmi w przedszkolach

Charakterystyka tablic manipulacyjnych sprawia także, że są one doskonałe do wyposażenia miejsc, w których bawi się więcej dzieci. Wyposażenie przedszkoli, szkół czy placówek terapeutycznych w Woobiboards to sposób na efektywną integrację maluchów. Dzięki tablicom, nie tylko każde dziecko będzie miało dostęp do edukacyjnej i angażującej zabawki która rośnie razem z nim, ale również nauczy się pracy w grupach i czekania na swoją kolej. To bardzo ważne, ponieważ malec rozwija wówczas swoje kompetencje społeczne, niezbędne w kolejnych etapach życia.

Jako psycholog i pedagog w przedszkolu, ale również mama, wykorzystuję tablice Woobiboo do zajęć z dziećmi i widzę tego imponujące efekty. Zabawki pozwalają maluchom odkrywać nowe umiejętności w bardzo szybkim tempie, a do tego zajmują je na długi czas i sprawiają wiele radości. Z pewnością jest to produkt bezpieczny dla dzieci i godny polecenia każdej placówce i rodzicom. 

Jak wspierać rozwój trzy letniego dziecka

Najbardziej aktywnie dziecko zaczyna się rozwijać w okolicach pierwszych urodzin, a u kilkulatków nabiera to jeszcze bardziej szybkiego tempa. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna – maluszek może zacząć stawiać pierwsze kroki wcześniej lub później. Jakie zabawki edukacyjne dla 3-latka wybrać, by wspomóc jego rozwój? W tym okresie szczególnie ważne jest to, by planując zajęcia dla dzieci uwzględnić zabawy rozwijające. Edukacyjne zabawki dla 3-latka, które można w tym celu wykorzystać, doskonalą sprawność manualną i motoryczną maluszka, oraz zachęcają do poznawania świata. Sprawdź, jak zapewnić kreatywne zabawy dla 3-letniego dziecka!

Poznawczy rozwój 3-letniego dziecka

Zastanawiasz się jak wspomagać rozwój 3-letniego dziecka? Gdy wymyślasz zajęcia dla malucha w takim wieku, pomyśl o zabawkach rpzwijających dla 3-latka, które umożliwiają rozwój psychomotoryczny. Obejmuje on między innymi rozwój poznawczy dziecka. Dziecko już od pierwszych miesięcy swojego życia rozwija się w tym kierunku, gdy wkłada dłonie do buzi. Czym zająć 3-letnie dziecko by dalej chętnie poznawało świat dzięki zmysłom? Wymyśl kreatywne zabawy dla 3-latka, które będą oparte na rozpoznawaniu konkretnych kształtów i kolorów. W tym zakresie doskonałe sprawdzą się na przykład drewniane układanki dla dzieci.

Motoryka – jak rozwijać 3-letnie dziecko pod tym kątem?

Poza rozwojem intelektualnym 3-letniego dziecka bardzo ważne jest także zdobywanie przez niego umiejętności w zakresie motoryki. Pierwsze oznaki rozwoju motorycznego można zauważyć, gdy maluch podnosi się na brzuchu i samodzielnie utrzymuje głowę. W okresie trzecich urodzin dzieci zazwyczaj są już na etapie wchodzenia w okres średniego dzieciństwa. Bardzo dobrze, jeśli 3-latek bez problemu chodzi i omija wszelkie przeszkody, jednak nadal możesz go w tym wspomóc. Wymyślając kreatywne zabawy dla swojego dziecka, zachęcisz malucha do tego, by pokonywał przestrzeń dzielącą go od interaktywnej zabawki dla 3-latka, którą chce się właśnie pobawić. W takim celu można wykorzystać też ozdoby do pokoju dziecka, które skupią na sobie jego uwagę i będzie chciało do nich dotrzeć.

Czego uczyć 3-letnie dziecko w zakresie rozwoju komunikacyjnego?

Jeśli szukasz zabawek rozwijających dla 3-latka, to pamiętaj, że powinno ono nauczyć się także zasad skutecznej komunikacji. Rozwój pod tym kątem zaczyna być widoczny już wtedy, gdy dziecko wydaje krótkie dźwięki, a w momencie ukończenia 3 lat może składać proste zdania. Czym zająć 3-letnie dziecko, by chętnie rozwijało się w zakresie komunikacji? Dużo do niego mów i czytaj, a także wybierz zabawki, które wspierają rozwój 3-letniego dziecka umożliwiając naukę literek i cyfr na dalszym etapie rozwoju. Warto więc zdecydować się na takie zabawki edukacyjne dla 3-latka jak na przykład tablice manipulacyjne dla dzieci.

Czym zająć 3-letnie dziecko by rozwijało się społecznie?

Rozwój intelektualny i fizyczny 3-letniego dziecka jest bardzo ważny. Jednak by nie miało ono problemów z nawiązywaniem kontaktów, gdy pójdzie do przedszkola i szkoły, zadbaj o rozwój komunikacyjny. By z łatwością posługiwało się pozyskanymi w tym zakresie umiejętnościami, dziecku należy zapewnić też rozwój społeczny. Obejmuje on wszelkie emocjonalne reakcje, dlatego ważne, by samemu podczas zabaw odpowiednio operować mimiką twarzy i zachęcać do interakcji. Świetnie, jeśli w Twoim domu jest dwójka dzieci, które mogą zająć się wspólną zabawą.

Nie wiesz, jakie kreatywne zabawy wspomogą rozwój 3-letniego dziecka? Wybierając zabawki dla malucha, który kończy trzeci rok swojego życia, zwróć uwagę na to, jakich umiejętności może on nabyć podczas zabawy nimi. Tablice manipulacyjne i drewniane układanki, które oferuje pracownia drewnianych zabawek Woobiboo to produkty, które łączą w sobie wszystkie elementy pozwalające zadbać o odpowiedni rozwój psychomotoryczny dziecka na każdym etapie rozwoju.

Jakie zabawki wybrać dla rocznego dziecka?

Obecnie na rynku dostępne jest całe mnóstwo zabawek dla dzieci w różnym wieku. Mimo ogromnego wyboru wiele rodziców najmłodszych pociech zastanawia się, jakie zabawki dla rocznego dziecka będą skutecznie wspierać rozwój umiejętności i funkcji poznawczych. Edukacyjna zabawka dla dziecka to także doskonały pomysł na oryginalny prezent na roczek. Czym kierować się przy wyborze zabawki dla rocznego dziecka i jak wybrać odpowiednią?

Zabawka dla rocznego dziecka – co należy wziąć pod uwagę?

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej zabawki dla rocznego dziecka nie jest prosty i istnieje kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy dokonaniu wyboru. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając prezent na roczek?

Co kupić dziecku na roczek?

Roczne dziecko zaczyna już znacznie więcej rozumieć, dlatego wybierając zabawki, warto postawić na takie, które dostarczą sensoryczne bodźce i będą rozwijać umiejętności i zmysły malucha. Jako prezent na roczek świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju układanki drewniane, które pobudzą wyobraźnię przestrzenną oraz kreatywność dziecka i będą doskonałą inwestycją w przyszłość dziecka. Ponadto, dzięki konieczności dopasowania klocków to dobre ćwiczenie na rozwój małej motoryki. Układanki z literkami skutecznie pomogą w nauce alfabetu i składania pierwszych słów, natomiast układanki z cyferkami lub w formie zegara będą doskonałym wsparciem w nauce liczenia.

Ważne, aby maluch był zainteresowany zabawką, jednocześnie rozwijając takie zmysły jak wzrok, słuch i dotyk. Świetnie sprawdzą się zabawki interaktywne, które rosną razem z dzieckiem ucząc je rozpoznawania np. dźwięków. Doskonałym przykładem są stoliczki edukacyjne, które z pewnością zainteresują roczne dziecko, zachęcając je do nauki stawiania pierwszych kroków. Jako wyjątkowy prezent na roczek sprawdzi się także śpiewająca przytulanka, która uczy dzieci zręczności poprzez naciskanie na brzuszek.

Edukacyjne zabawki dla dzieci z Woobiboo

Zastanawiasz się jakie zabawki dla rocznego dziecka będą odpowiednie? Zwróć uwagę na oznaczenia wiekowe i to, która zabawka najlepiej rozwinie funkcje poznawcze malucha. Jako producent bezpiecznych zabawek doskonale zdajemy sobie sprawę z dopasowania zabawek dla dzieci do etapu ich rozwoju, dlatego stworzyliśmy tablice manipulacyjne dla dzieci, które choć zainteresują także roczne dziecko, przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia. Mogą natomiast służyć jako prezent na roczek, który spokojnie poczeka aż maluch nieco podrośnie i będzie mógł cieszyć się połączeniem zabawy i nauki poprzez odkrywanie i majsterkowanie.

Zabawki wspierające rozwój – jakie wybrać?

Chcesz zapewnić swojemu maluchowi atrakcyjną zabawę, a jednocześnie wpłynąć na jego rozwój? Wybór zabawek, które możesz kupić, jest ogromny, jednak najlepiej postawić na takie, które łączą zabawę z nauką. Zabawki wspierające rozwój to kategoria, w której znajdziesz produkty rozwijające kreatywność malucha, a także takie, które pomagają w nauce podstawowych umiejętności jak liczenie i czytanie. Sprawdź, jakie z nich możesz znaleźć w sklepie Woobiboo.

 

Zabawki stymulujące rozwój – jakie powinny być?

Już od pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka możesz mieć wpływ na jego rozwój. Wystarczy, że zdecydujesz się na zabawki wspierające rozwój dziecka. Specjalnie przystosowane do tego produkty pozwalają na rozwój fizyczny – pod względem zmysłów i motoryki, oraz rozwój poznawczy. Zabawki stymulujące rozwój, które oferuje producent bezpiecznych zabawek – Woobiboo, umożliwiają uzyskanie przez dziecka kluczowych na dalszych etapach nauki umiejętności. Widząc różne kształty i kolory maluch, chętnie będzie wyciągał rączki do zabawek w jego zasięgu. Ruchy te wpłyną pozytywnie na jego motorykę, stopniowo zachęcając do tego, by dziecko zaczęło stawiać pierwsze kroki. Gdy już to osiągnie, jego uwagę zyskają układanki i tablice manipulacyjne, których również z chęcią będzie dotykać. Możliwość łączenia i przesuwania różnych części wpłynie pozytywnie na pobudzenie kreatywności i umiejętności logicznych maluszka.

 

Zalety zabawek wspierających Woobiboo

W ofercie sklepu Woobiboo znajdziesz zabawki stymulujące rozwój dziecka, które łączą zabawę i naukę. Dostępne są:

 • tablice manipulacyjne,
 • drewniane układanki,
 • a także inne drewniane zabawki i ozdoby do pokoju dziecięcego.

Personalizowane tablice manipulacyjne to produkty, które poza sprawieniem radości mają rozwijać zmysły i inspirować do dalszego odkrywania świata. Możesz zdecydować się na gotowy model lub poprosić o zrealizowanie Twojego pomysłu. Jeśli interesuje Cię rozwój konkretnych umiejętności, to układanki drewniane będą strzałem w dziesiątkę. Przy pomocy zabawek wspierających rozwój dzieci z tej kategorii, zaznajomisz swoje dziecko z kształtami, kolorami, a nawet literkami i cyferkami. Produkty Woobiboo wyróżnia design oparty na pastelowej kolorystyce, która idealnie pasuje do pokoju dziecięcego. Wszystkie z zabawek wspierających rozwój małego dziecka wykonane są z drewna, które jest bezpieczne dla malucha. Dzięki czemu bez obaw możesz bawić się z nim przy ich pomocy.

Zabawki stymulujące rozwój dzieci to gwarancja udanej zabawy, a jednocześnie poszerzenia umiejętności Twojego dziecka. Są one w pełni dla niego bezpieczne. Decydując się na wybór tablic manipulacyjnych oraz drewnianych układanek z oferty Woobiboo zyskasz pewność, że Twoje dziecko poszerzając swoje zdolności fizyczne i umysłowe dobrze się bawi, a Ty możesz być spokojny o jego rozwój.

Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka? 3 proste sposoby jak nauczyć dziecko skupienia

Koncentracja uwagi – niezbędna nie tylko w dorosłym życiu, ale już od pierwszych chwil małego człowieka. Zabawa, nauka czy ćwiczenia w żłobku lub przedszkolu – wszystkie czynności wymagają skupienia. Jak rozwinąć koncentrację u dziecka?

Skupienie to inaczej umiejętność utrzymania uwagi, która pomaga w realizowaniu działań. Dzięki niej szybciej i łatwiej możemy wykonać zadanie i osiągnąć zamierzony cel. Sztukę koncentracji można wypracować, jak wszystko – najlepiej w młodym wieku, kiedy organizm człowieka doskonale chłonie wiedzę i jest szczególnie podatny na rozwój. Ćwiczenia na koncentrację można wykonywać już z kilkumiesięcznym maluchem.

Świetną zabawą, jak i ćwiczeniem na koncentrację dla niemowląt, jest niepozorne oglądanie obrazków. Przedstawiając dziecku prostą książeczkę z grafikami w kontrastowych kolorach, uczymy je utrzymać wzrok w jednym punkcie. Istotne jest, aby przedmiot nie był bliżej twarzy malucha niż ok. 30 cm. Innym, delikatnie trudniejszym sposobem na ćwiczenie wzroku jest przesuwanie przedmiotu przed dzieckiem w wolnym tempie. Może być to pluszak, klocek lub piłeczka. Ważne, aby malec dał radę przesuwać wzrok za danym punktem i spróbował ruszać główką.

Rodzice dzieci, które potrafią już samodzielnie stać lub chodzić, dobrze wiedzą, że takie maluchy chętnie rzucają tym, co mają pod ręką. A gdyby tak wykorzystać to do ćwiczeń? Rzut, który ma swój cel to gwarancja maksymalnego skupienia malucha. Do tego zadania idealnie sprawdzi się Woobiboard Standard, wyposażona w małą rurę, do której ciekawi majsterkowicze mogą do woli wrzucać piłeczkę i ćwiczyć dzięki temu psychomotorykę. Inne elementy tablic manipulacyjnych, które niewątpliwie angażują uwagę dziecka, także tego najmłodszego, to m.in. trąbka, kolorowe światełka i dzwoneczek.

Nie od dziś wiadomo, że maluchy uwielbiają układać i budować. Taki proces uczy cierpliwości i wymaga od nich dużego zaangażowania. Dopasowanie właściwych elementów to prawdziwa lekcja cierpliwości i wysiłek dla małego myśliciela. Do ćwiczeń koncentracji z dzieckiem wykorzystaj drewniane układanki Woobiboo. Są one odpowiedzią na potrzeby edukacji domowej. Kolorowy alfabetzegar z ruchomymi wskazówkami czy personalizowana układanka imienna – zabawa polega na układaniu, przekładaniu i dopasowywaniu elementów. Produkty nie tylko wymagają zdolności utrzymania uwagi, ale pozwalają również na poznawanie literek, cyferek, a nawet nowych słów.

Sztuka koncentracji pomaga w życiu codziennym i ułatwia wiele obowiązków. Warto ćwiczyć skupienie dziecka, które wesprze jego rozwój i przyniesie rezultaty w kolejnych latach życia. Proste metody na utrzymanie uwagi praktykowane w zaciszu domowym nie tylko usprawnią efektywność malca, ale także wywołają wiele uśmiechów, zarówno na twarzy dziecka, jak i rodzica.