Tablica Manipulacyjna od jakiego wieku?

Jedną z lepszych, bardziej zajmujących i rozwijających zabawek jest tablica manipulacyjna. Od jakiego wieku jest zalecana? Cóż, to kwestia bardzo zróżnicowana, która wynika z indywidualnego tempa rozwoju psychofizycznego dziecka. Pamiętaj, że ludzie są jak płatki śniegu, mimo podobnego wyglądu, nie ma dwóch takich samych osób o identycznych zainteresowaniach, wykształceniu, talentach itp. Pomyśl o tym zastanawiając się nad tym, od jakiego wieku tablica sensoryczna może być wykorzystywana. Co musisz o niej wiedzieć przed zakupem?

Tablica manipulacyjna od jakiego wieku dziecka?

Drewniane tablice manipulacyjne z Woobiboo to edukacyjne zabawki utrzymane w duchu Montessori. Są proste, bezpieczne i wielozadaniowe i w zasadzie w tym tkwi ich fenomen. Brak świecących mocno świateł i drażniących melodyjek nie rozprasza uwagi i nie przebodźcowuje dziecka, dzięki czemu mogą stać się rozwojową zabawką i dla malucha i dla starszaka

Tablica sensoryczna – od jakiego wieku będzie najlepsza? Najmłodsi mogą wodzić za nią oczami, poznawać kolory kształty i różnego rodzaju faktury. Starsze dzieci od około 3 lat, chętnie zaintrygują się sznurówkami, przyciskami, kołami zębatymi, ćwicząc motorykę małą i rozwijając zdolności poznawcze (np. związki przyczynowo – skutkowe).

Tablica manipulacyjna do jakiego wieku?

Czy istnieje górna granica wiekowa, w której dziecko przestaje się interesować elementami tablicy sensorycznej? Cóż, tu sprawa również jest bardzo indywidualna. Wystarczy spojrzeć, jak dzieci w wyższych grupach przedszkolnych z sentymentem, ochoczo wracają do zabawy tablicą, która przez jakiś czas leżała schowana na dnie szafy. Warto również wspomnieć o dzieciach ze szczególnymi potrzebami i niepełnosprawnościami, których rozwój i motoryka (mała i duża), może być na nieco innym poziomie niż zdrowo rozwijającego się dziecka. Tablice manipulacyjne są również narzędziem do terapii, które doceniają zarówno mali pacjenci, jak i terapeuci.

Na czym polega fenomen tablic sensorycznych?

Tablica manipulacyjna – od jakiego wieku będzie odpowiednia?  Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Podobnie zresztą, jak nie da się oszacować, do kiedy dziecko będzie chciało się nią bawić. Jedno jest pewne – zabawki edukacyjne tego typu pomagają dzieciom uczyć się cierpliwości, poprawiać koncentrację i doskonalić chwyt. Starszaki trenują z kolei swoją wyobraźnię i uczą się bawić naturalnie – bez gotowego scenariusza zabawy. A tak jest właśnie najlepiej dla rozwijającego się bardzo szybko układu nerwowego dziecka.

Tablica manipulacyjna – od jakiego wieku będzie dobrą zabawką? Najuczciwiej byłoby stwierdzić, że w zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych! Zakłada się jednak, że docenią ją dzieci już od wieku około 3 lat, ale tak naprawdę każdy maluch znajdzie w niej coś interesującego dla siebie, co będzie sprzyjało rozwojowi na określonym etapie jego życia. To po prostu zabawki, które rosną razem z dzieckiem.