Kluczowe pojęcia w rozwoju dziecka – komentarz terapeuty Katarzyny Korczyk

test

Każdy rodzic zgłębiając swoją wiedzę na temat rozwoju dziecka, zetknął się z nowymi pojęciami. Niektóre z nich nie są oczywiste dla początkującego rodzica. Aby zgłębić swoją wiedzę i zapewnić maluchowi odpowiednie warunki do rozwoju, warto zaczerpnąć fachowej wiedzy. Z pomocą przychodzi Woobiboo i Katarzyna Korczyk, terapeuta ręki i nauczycielka w przedszkolu, która tłumaczy kluczowe terminy związane z parentingiem. 

Motoryka mała, koordynacja wzrokowo-ruchowa, czynności samoobsługowe czy rozwój konkretnych zmysłów – brzmi skomplikowanie? Dziecko wymaga nie tylko opieki, ale również wsparcia we właściwym rozwoju. Poznaj kluczowe pojęcia w rozwoju dziecka, istotne dla odpowiedniej edukacji malucha.

Pierwszy i często pojawiający się termin to motoryka mała, czyli nic innego jak czynności wykonywane z wykorzystaniem palców i dłoni. Doskonalenie ich odbywa się od najwcześniejszych lat życia dziecka. Najpierw jest to zdolność chwytania zabawki, następnie układania klocków i malowania, aż w końcu są to precyzyjne umiejętności takie jak sznurowanie butów lub odpowiedni chwyt mazaka czy długopisu. Ćwiczenie motoryki małej może odbywać się poprzez np. lepienie z plasteliny, zasuwanie i rozsuwanie zasuwek, malowanie palcami itp.

Drugie z wartych uwagi pojęć to koordynacja wzrokowo-ruchowa, czyli zdolność zsynchronizowania ruchów z tym, co dostrzegamy wzrokiem. Rozwija się ona od pierwszych dni życia dziecka. Właściwa koordynacja oko-ręka jest niezbędna do wykonywania wielu codziennych czynności samodzielnych, a także manipulacyjnych – rysowania, malowania i aktywności sportowej. Dzieci, u których koordynacja ta jest słabiej wyćwiczona, mogą mieć problemy z ubieraniem się, łapaniem piłki czy rzutem do celu. Mogą pojawić się problemy z  utrzymywaniem równowagi na jednej nodze, pracami plastycznymi, a w starszym wieku nawet z pisaniem. Rozwój oko-ręka możemy ćwiczyć przez np. układanie puzzli, sznurowanie butów i wrzucanie piłeczek do pudełka.

Czynności samoobsługowe są natomiast związane z ubieraniem się, więc to nic innego jak samodzielne zakładanie ubrań, rozpinanie i zapinianie guzików, rzepów i innych zapięć, a także zasuwanie i odsuwanie suwaka. Możemy je ćwiczyć w trakcie zabawy związanej z ubieraniem się – naśladowaniem czynności nakładania poszczególnych elementów odzieży lub nawet ubieraniem i rozbieraniem lalek. Zdecydowanie pomocna może tu być również zabawa z tablicą Woobiboo

Na co dzień dziecko rozwija również wszystkie swoje zmysły. Pierwszy, zmysł dotyku, możemy rozwijać poprzez użytkowanie zabawek o różnej fakturze – np. gładkie, szorstkie, miękkie, twarde. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzieci które mają kontakt z różnorodnymi fakturami, masami i formami odczuwają wiele bodźców czuciowych, co pozytywnie wpływa na ich rozwój.

Zmysł słuchu rozwijamy natomiast poprzez zabawę elementami wydającymi dźwięki np. piłką z dzwoneczkiem, trąbką do roweru oraz wszelkiego rodzaju instrumentami muzycznymi. Dziecko uczy się rozróżniać dźwięki głośne i ciche, a także przyjemne i nieprzyjemne w jego odczuciu. 

Równie ważny, zmysł wzroku, możemy rozwijać poprzez zabawki o różnych kształtach, rozmiarach i w innych kolorach. Jest to zmysł, który należy rozwijać od narodzin dziecka, ponieważ wzrok niemowlaka jest bardzo niedoskonały. Dziecko widzi ostro tylko z odległości ok. 30 cm i ma problemy z odróżnianiem kolorów – nie jest w stanie dostrzec głębi. Dostrzega natomiast kontrasty, szczególnie zestawienie koloru białego z czarnym lub czerwonym.

Znajomość pojęć ściśle związanych z rozwojem dziecka ułatwia zapewnienie mu odpowiednich warunków i możliwości edukacji. Istotne jest, aby maluch mógł ćwiczyć swoje umiejętności już od pierwszych miesięcy życia. Za rozwój zmysłów i koordynację odpowiadają elementy na tablicach Woobiboo, dzięki którym dziecko bawi się i edukuje jednocześnie.

Może Cię też zaciekawić