Jak wspierać rozwój trzy letniego dziecka

Spis treści

  1. Poznawczy rozwój 3-letniego dziecka
  2. Motoryka – jak rozwijać 3-letnie dziecko pod tym kątem?
  3. Czego uczyć 3-letnie dziecko w zakresie rozwoju komunikacyjnego?
  4. Czym zająć 3-letnie dziecko by rozwijało się społecznie?

Najbardziej aktywnie dziecko zaczyna się rozwijać w okolicach pierwszych urodzin, a u kilkulatków nabiera to jeszcze bardziej szybkiego tempa. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna – maluszek może zacząć stawiać pierwsze kroki wcześniej lub później. Jakie zabawki edukacyjne dla 3-latka wybrać, by wspomóc jego rozwój? W tym okresie szczególnie ważne jest to, by planując zajęcia dla dzieci uwzględnić zabawy rozwijające. Edukacyjne zabawki dla 3-latka, które można w tym celu wykorzystać, doskonalą sprawność manualną i motoryczną maluszka, oraz zachęcają do poznawania świata. Sprawdź, jak zapewnić kreatywne zabawy dla 3-letniego dziecka!

Poznawczy rozwój 3-letniego dziecka

Zastanawiasz się jak wspomagać rozwój 3-letniego dziecka? Gdy wymyślasz zajęcia dla malucha w takim wieku, pomyśl o zabawkach rpzwijających dla 3-latka, które umożliwiają rozwój psychomotoryczny. Obejmuje on między innymi rozwój poznawczy dziecka. Dziecko już od pierwszych miesięcy swojego życia rozwija się w tym kierunku, gdy wkłada dłonie do buzi. Czym zająć 3-letnie dziecko by dalej chętnie poznawało świat dzięki zmysłom? Wymyśl kreatywne zabawy dla 3-latka, które będą oparte na rozpoznawaniu konkretnych kształtów i kolorów. W tym zakresie doskonałe sprawdzą się na przykład drewniane układanki dla dzieci.

Motoryka – jak rozwijać 3-letnie dziecko pod tym kątem?

Poza rozwojem intelektualnym 3-letniego dziecka bardzo ważne jest także zdobywanie przez niego umiejętności w zakresie motoryki. Pierwsze oznaki rozwoju motorycznego można zauważyć, gdy maluch podnosi się na brzuchu i samodzielnie utrzymuje głowę. W okresie trzecich urodzin dzieci zazwyczaj są już na etapie wchodzenia w okres średniego dzieciństwa. Bardzo dobrze, jeśli 3-latek bez problemu chodzi i omija wszelkie przeszkody, jednak nadal możesz go w tym wspomóc. Wymyślając kreatywne zabawy dla swojego dziecka, zachęcisz malucha do tego, by pokonywał przestrzeń dzielącą go od interaktywnej zabawki dla 3-latka, którą chce się właśnie pobawić. W takim celu można wykorzystać też ozdoby do pokoju dziecka, które skupią na sobie jego uwagę i będzie chciało do nich dotrzeć.

Czego uczyć 3-letnie dziecko w zakresie rozwoju komunikacyjnego?

Jeśli szukasz zabawek rozwijających dla 3-latka, to pamiętaj, że powinno ono nauczyć się także zasad skutecznej komunikacji. Rozwój pod tym kątem zaczyna być widoczny już wtedy, gdy dziecko wydaje krótkie dźwięki, a w momencie ukończenia 3 lat może składać proste zdania. Czym zająć 3-letnie dziecko, by chętnie rozwijało się w zakresie komunikacji? Dużo do niego mów i czytaj, a także wybierz zabawki, które wspierają rozwój 3-letniego dziecka umożliwiając naukę literek i cyfr na dalszym etapie rozwoju. Warto więc zdecydować się na takie zabawki edukacyjne dla 3-latka jak na przykład tablice manipulacyjne dla dzieci.

Czym zająć 3-letnie dziecko by rozwijało się społecznie?

Rozwój intelektualny i fizyczny 3-letniego dziecka jest bardzo ważny. Jednak by nie miało ono problemów z nawiązywaniem kontaktów, gdy pójdzie do przedszkola i szkoły, zadbaj o rozwój komunikacyjny. By z łatwością posługiwało się pozyskanymi w tym zakresie umiejętnościami, dziecku należy zapewnić też rozwój społeczny. Obejmuje on wszelkie emocjonalne reakcje, dlatego ważne, by samemu podczas zabaw odpowiednio operować mimiką twarzy i zachęcać do interakcji. Świetnie, jeśli w Twoim domu jest dwójka dzieci, które mogą zająć się wspólną zabawą.

Nie wiesz, jakie kreatywne zabawy wspomogą rozwój 3-letniego dziecka? Wybierając zabawki dla malucha, który kończy trzeci rok swojego życia, zwróć uwagę na to, jakich umiejętności może on nabyć podczas zabawy nimi. Tablice manipulacyjne i drewniane układanki, które oferuje pracownia drewnianych zabawek Woobiboo to produkty, które łączą w sobie wszystkie elementy pozwalające zadbać o odpowiedni rozwój psychomotoryczny dziecka na każdym etapie rozwoju.

Może Cię też zaciekawić